Rekuperacja
Co to jest rekuperacja
Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła lub chłodu poprzez wymiennik, który znajduje się w urządzeniu.
Powietrze poprzez system rur jest rozprowadzane po całym budynku.
Z pomieszczeń takich jak kuchnia łazienka wyciągamy powietrze zaś do pomieszczeń takich jak salon, sypialnie nadmuchujemy powietrze, dzięki temu mały ciągłą wymiane powietrza i recyrkulację między pomieszczeniami. W budynkach biurowych mozemy spotkać się z systemem gdzie do jednego pomieszczenia nadmuchiwane i wyciągane jest powietrze.
Dzieje się tak m.in że mamy szczelne drzwi bez podcięc i wtedy nie mielibyśmy efektu cyrkulacji powietrza, a gdyby były podciecia w stolarce drzwiowej, mogłoby to wpływać na dyskomfort osób pracujących poprzez efekt przeciągu odczuwalnego na nogach osó tam pracujących.
W takich budynkach również potrzebne są większe wydatki z powodu duzej ilości osób przebywających w jednym pomieszczeniu i wyposazeniu pomieszczeń emitujacych ciepło takich jak komputery, drukarki itp..
Systemy rekuperacyjne różnią się w zależności od zastosowania budynku, ale główna zasada działanaia pozostaje nie zmienna.
Zalety rekuperacji
Największą zaletą systemu rekuperacji są oszczędności na ogrzewaniu budynku.Przez kominy wentylacyjne ucieka nam ok 30% ciepła z domu.Z tego jesteśmy wstanie odzyskać 80-90%. Powietrze wyrzucane na zewnątrz zostaje wykorzystane do ogrzania powietrza które jest wymieniane tzn nawiewane. Oszczędności są nawet większe, ponieważ nie jesteśmy wstanie określić ile ciepła w okresie grzewczym tracimy gdy wietrzymy mieszkania. Przy sprawnym i dobrze dobranym systemie rekuperacji nie ma potrzeby wietrzenia mieszkania.
Wiele osób nie wie lub nie zdaje sobie sprawy że przez kominy grawitacyjne często jest wtłaczane zimne powietrze bezpośrednio do domu, czyli wietrzymy dom pomimo tego że nie chcemy. Przez to bardzo często mamy taki efekt że w pomieszczeniach gdzie powinniśmy mieć wyższą temperaturę
niż w pokojach mamy niższą bądź odczuwamy przeciąg z kratek wentylacyjnych w łazienkach czy kuchniach. W kuchniach nie odczuwamy takie dyskomfortu jak w łazienkach. Dlatego oprócz oszczędności, zyskujemy również większy komfort użytkowania domu. Mamy świeże, oczyszczone
powietrze, które jest cały czas nadmuchiwane do budynku. Pozbywamy się wilgoci oraz chronimy dom w okresie letnim przed insektami w domu oraz hałasem z zewnątrz.
Wady rekuperacji
Najwiekszą wadą jest cena za cały montaż systemu. Przy budowie budynku możemy jednak te koszty zminimalizować np: rezygnując z kominów grawitacyjnych w pomieszczeniach gdzie nie wymaga ich prawo budowlane, czyli np: zostawiamy tylko jeden komin w kotłowni. Przy wylewaniu stropów możemy z firma od rekuperacji określić gdzie zostawiamy otwory do systemu przez co nam odejda odwierty w stropie czy ścianach. Do wad również musimy zaliczyć fakt czyszczenia lub wymiany filtrów (w zależności jakie mamy w rekuperatorze). Gdy jednak zobaczymy jak wygladją filtry po trzech czy pięciu miesiącach będziemy bardzo zadowoleni z posiadania rekuperacji i koszt wymiany filtrów nie bedziemy uważać za minus rekuperacji. W innym przypadku to co zostało zatrzymane na filtrach byłoby w naszym domu i skazana byłaby na to nasza rodzina.
Rekuperacja – czy warto w nią inwestować
Rekuperacja w Polsce zaczyna być coraz bardziej popularna. Przy nowo budowanym budynku powinna być obowiazkową instalacją tak jak hydraulika czy elektryka. Oczywiście bez systemu rekuperacji mozna mieszkać a bez hydrauliki czy elektryki juz nie, ale decydując się na system rekuperacji podnosimy standar naszego życia w naszym domu w którym spędzamy wiekszość wolnego czasu po pracy czy szkole. Zyskujemy mniejsze rachunki za ogrzewanie budynku, czyste przefiltrowane powietrze co przy naszym smogowym powietrzu w okresie zimowym jest bardzo istotne dla naszego zdrowia. Czystym powietrzem również cieszymy się na wiosnę podczas pylenia drzew i traw co jest zbawienne dla allergików. Oczywiście stopień czystości powietrza jest zależny od jakości zastosowania filtrów w systemie rekuperacji. Może być to wstępnie oczyszczone powietrze ale również po przez zastosowanie doatkowych systemów filtracyjnych niezależnych od tych w centrali możemy powietrze oczyścić nawet do 99%. Pamiętańmy że dzięki rekuperacji ograniczamy do minimum dokuczliwe insekty typu muchy i komary dzięki temu że nie musimy otwierać okien.
Jeżeli decdujemy się na rekuperację warto regularnie wymieniać lub czyścić filtry. Nie powinniśmy oszczędzać na naszym zdrowiu.
Co sądzą o rekuperacji specialiści z branży?
Moim zdaniem jest to nadal mało doceniana instalacja która powinna być w każdym domu. W tej chwili mamy tak duży wybór rekuperatorów że wiekszość osób które budują nowy dom są wstanie wybrać instalację na jakimś rekuperatorze. Uważam że nawet najtańsza rekuperacja bedzie lepsza od systemu wentylacji grawitacyjnej (jedna jednostka wewnetrzna która posiada rozprowadzenia do pomieszczeń w budynku). Sytem rekuperacyji przedewszystkim ma za zadanie obniżyć koszty ogrzewania budynku w okresie grzewczym dostarczając nam świeże powietrze do budynku.
Trzeba pamiętać, że rekuperacja nie zastąpi nam nigdy klimatyzacji.Gdyby tak było branża klimatyzacyjna upadłaby.
Najbardziej zadowolonymi Klientami z systemów rekuperacji są Klienci którzy podczas generalnego remontu starego budynku decydują się zainstalować system. To oni zawsze powtarzają
że wreście mają czym oddychać we własnym domu, że powietrze nie jest „ciężkie”, że nie czuć wilgoci czy też stęchlizny w mieszkaniu.
Trzeba pamiętać, że dzieki sprawnej wentylacji, a w dzisiejszych czasach może być to tylko wentylacja mechaniczna, nie powstaje w domu pleś, grzyby co ma zbawienny wpływ na zdrowie nasze i naszej rodziny.
Zdaję sobie sprawę że wydanie kilkunastu tysięcy na system rekuperacji jest sporym wyzwaniem finansowym dla Inwestora ale proszę pamiętać że najpierw możemy zrobić instalację a przed samym wprowadzeniem do budynku zainstalować dopiero rekuperator. Aby z optymalizować koszty instalacji warto skontaktować się ze specialistą na etapie budowy/remontu budynku przed np. wylaniem stropu. Przy odpowiednim zaplanowaniu prac można zaoszczędzić pokaźne kwoty np: eliminując cześć kominów grawitacyjnych czy też unikają wykonania otworów w stropie czy ścianach.
Wentylacja grawitacyjna a może jednak rekuperacja
Aby zminimalizować nawiększa wadę rekuperacji cenę pkt.2 nie warto stawiać na system wentylacji grawitacyjnej która działa tylko wtedy gdy wprowadzamy powietrze do domu poprzez otwieranie okien lub drzwi. Jeszcze 20-30 lat temu gdy w domach mieliśmy nieszczelna stolarkę okienna system wentylacji grawitacyjnej działał. Od momentu wprowadzenia szczelnych okien plastikowych wentylacja grawitacyjna przestała działać co spowodowało problemy z wilgocią a co dalej prowadziło do powstawania grzyba i pleśni na ścianach.
Takie wykwity oprócz niezbyt ładnie wyglądających ścian i nie ładnego zapachu są niestety rakotwórcze, co bardzo negatywniw wpływa na zdrowie nasze i naszej rodziny. Jest to również czynnik które powoduje astmę u naszych dzieci.
Cena poniesiona na system wentylacji grawitacyjnej jest rowniż dość znaczący. Przy nie wielkiej dopłacie mozemy mieć bardzo nowoczesny system wentylacyjny. Rekuperację można docenić szczególnie w zimę i w okresie letnim. Przy kosztach ponoszonych przez inwestora przy budowie budynku i jego wyposażeniu, koszt rekuperacji jest znikomy. Moim zdaniem lepiej oszczędzić na wyposażeniu budynku niż na wentylacji która ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Rekuperacja w domu a koszty ?
Koszty uzależnione są od modelu rekuperatora jaki zastosujemy. Większość rekuperatorów posiada nagrzewnicę wstępną która chroni wymiennik w jednostce przed zamarznięciem. Są też rekuperatory które nie potrzebują takiej nagrzewnicy same poprzez elektronikę potrafią zabezpieczyć
wymiennik przed zamarznięciem. Na koszty eksploatacji wpływają również rodzaj zastosowanych filtrów. Jedne będą wymagały okresowego czyszczenia zaś drugie regularnej wymiany co ok 3-6 mc w zależności gdzie będziemy mieszkać.
Mając np: dom obok szutrowej drogi bedziemy częściej wymieniać filtry niż jak byśmy mieli dom przy drodze asfaltowej. Oczywiście trzeba mieć świadomość że filtry które wystarczy czyścić okresowo będą nas słabiej chronić przed zanieczyszczeniami transportowanymi w powietrzu niż filtry które będziemy wymieniać.
Na koszty eksploatacji mają wpływ również jak często wymieniamy/czyścimy filtry.Brudne filtry generują większe koszty eksploatacji. Na koszty eksploatacji wpływa również odpowiedni dobór rekuperatora. Jeżeli centralka będzie zbyt mocno przewymiarowana jej ekploatacja będzie droższa ponieważ czym wieksza jednostka tym wiksze nagrzewnica wstępna, wentylatory co wiąże się z większym rachunkiem za prąd wygenorowany przez nagrzewnice oraz wentylatory.
Zbyt duży rekuperator bedzie głośniej pracować i bedzie droższy w zakupie. Dlatego warto zlecić to firmie z doświadczeniem lub zainwestować w profesjonalny projekt instalcji.
Klimatyzacja z rekuperacją w budynku mieszkalnym i biurowym
Oba systemy dobrze ze sobą współgrają.
Różnica między Klimatyzacją a rekuperacją jest taka, że klimatyzacja „uszlachetnia” nam powietrze w budynku tzn doprowadza do zadanej temperatury na pilocie i oczyszcza powietrze z allergrnów i kurzów w zależności od zastosowanego filtra, zaś rekuperacja wymienia nam powietrze „zużyte „znajdujące się w budynku na świeże z dworu które zostaje oczyszczone przez filtry w jednostce wentylacyjnej.
W zależności jaki rodzaj klimatyzacji mamy w budynku, lepiej lub gorzej współpracuje z wentylacją. Zimne powietrze z klimatyzacji w okresie letnim które jest produkowane przez klimatyzator po jakimś czasie zostaje usunięte z budynku poprzez system wentylacji ale to zimniejsze powietrze schładza powietrze nawiewane z dworu. I tutaj w zależności jaki mamy system klimatyzacji będzie on lepiej lub gorzej współpracować z rekuperacją w domu., np. jeżeli mamy klimatyzator typu split tylko w salonie to wpływ takiej klimatyzacji na temperaturę nawiewanego powietrza będzie mniejszy miż jeżeli będziemy mieć system klimatyzacji kanałowej gdzie do każdego pokoju, salonu będzie nawiewane zimne powietrze.
Przy takim systemie powietrze nadmuchiwane z rekuperatora będzie znaczni mocniej schłodzone niż przy jednej jednostce split. Przy rekuperacji i klimatyzacji bedziemy mieli wymienione powietrze na świeże oraz przyjemna temperaturę w budynku. Dzięki rekuperacji będziemy potrzebować mniej energi do schłodzenia budynku na tej samej zasadzie jak potrzebujemy w okresie grzewczym mniej energii do ogrzania budynku, ponieważ przy samej klimatyzacji bez rekuperacji po jakimś czasie będziemy potrzebować uchylić okno spowodu małej ilości tlenu analogicznie jak w okresie grzewczym.